Prvorepublikový byt, který překvapuje poetikou. Architektka spojila pražskou historii se styly etno a boho

Redakce doporučuje

V současnosti jsme v architektuře svědky spojování různých stylů. Od kombinace historických prvků s minimalismem, přes prvky japonské architektury, severského designu včleněné do našich archetypů až po styl boho a těžký eklektismus, který míchá všechno možné. Přesto, kombinace, kterou zvolila architektka Iva Hájková, je rozhodně jedinečná. Spojila pražskou historii se styly etno a boho.

Bytová designérka Iva Hájková je autorkou několika zajímavých interiérů. Rekonstrukce „od podlahy“ nejsou výjimkou. Návrh rekonstrukce typického prvorepublikového bytu se odvíjel pružně díky důvěře mezi majitelkou bytu a designérkou.

Výsledkem jejich spolupráce jsou nejednou prvky, které působí na první pohled bláznivě. Atmosféra prvorepublikového bytu s typickou českou elegancí počátku 19. století se mísí s drobnými prvky, které odkazují daleko na východ – mnohé si na první pohled vůbec nevšimnete.

Přečtěte si také
Elegantní a světlý ženský interiér v bratislavském čtyřpokojovém bytě
Pastelové tóny, luxusní materiály, originální detaily

Úloha vytvořit v prvorepublikové bytě exotický interiér by potrápila každého designéra, Iva Hájková si se zadáním poradila hravě a vytvořila atmosféru, kterou si majitelka okamžitě zamilovala. Nadčasový, a přece luxusní byt spojuje zdánlivě neslučitelné a velmi vzdálené hodnoty. Je propracovaný do posledního detailu.

Designový stůl s lýkovými židlemi
Unikátní stůl představuje vodní hladinu. Zdroj: Boysplaynice

Všimněte si unikátní stůl, který představuje vodní hladinu. „Stačí si představit, že večeříte při oblíbeném jezeře, za zády vám šumí třtina a nad hlavou zapadá slunce. Stůl je vyřezaný do organického tvaru a je vyroben z několika vrstev překližky, která má na sobě drobné vlnky evokující vodu na jezeře. Díky skleněným nohám působí jakoby levitoval nad zemí, „vysvětluje symboliku jednoho ze zajímavých detailů interiéru jeho autorka.

Bílá kuchyňská linka s detaily z mosazi
Z broušené mosazi je vyrobena i kuchyňská skříňka a nožičky. Zdroj: Boysplaynice

Lýko, mramor, mosaz, sklo a symbolika

Stůl plný symbolismu Iva Hájková zkombinovala s židlemi z přírodního lýka. Odkazují na rákosí u jezera. Mramorový kámen Statuarietto na stěně, vnáší do interiéru luxus a představuje skálu u jezera. Nad stolem svítí prvorepublikový mosazný lustr – evokuje slunce. Namísto obvyklého křišťálu na něm visí miniaturní skleněné korálky, které symbolizují zapadající slunce nad obzorem. Právě tato kompozice je klíčovou myšlenkou celého bytu.

Zasouvací skleněná stěna detail
Mosaz je materiál, který působí moderním dojmem, a přitom materiálově odkazuje na doby dávno minulé. Zdroj: Boysplaynice

Na míru jsou i ty nejmenší detaily

Neodmyslitelnou součástí bytu je nábytek na míru a vestavby, které působí nenápadně a maximalizují prostor. Podobně jsou vyrobeny i nejmenší detaily – úchytky, nožičky, kování, kuchyňská skříňka na digestoř, nika skrytá za mramorovým obkladem stěny či panty. Toto vše bylo vyrobeno z broušené mosazi. Proč právě mosaz? Mosaz je materiál, který působí moderním dojmem, a přitom materiálově odkazuje na doby dávno minulé.

Přečtěte si také
Severská nadčasovost v Novém Městě nad Váhom: Byt vyniká pohodovou atmosférou
Podlaha z teraca jako perla interiéru

Bez zajímavé podlahy by to nebylo ono. Teracová dlažba s tloušťkou 3 cm je dovezena přímo z Itálie. Barvy kamínků v podlaze se opakují v celém interiéru. Jelikož jde o skutečné teraco, ne jeho moderní napodobeniny, dá se po letech oživit jednoduchým přebroušením. Teraco najdete i místo parapetů.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Portu recenze

Investování je v poslední době stále častěji skloňovaným tématem. Jak s ním začít? Vyzkoušejte pasivní investování s Portu. Jak funguje...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img