Vyplatí se vám vypít svou denní dávku ovoce a zeleniny?

Redakce doporučuje

Ovocné a zeleninovové šťávy se často ukazují jako rychlý a pohodlný zdroj vitamínů a všeho dobrého z ovoce. No ne všechno, co se objeví na fotkách módních blogerek, i skutečně prospívá zdraví.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Gastroenterolog: Lidé si dají detox a způsobí si žaludeční vředy
Čtěte
Někteří lidé se domnívají, že šťávy jsou pro tělo výhodnější než konzumace celých plodů. Že tělo lépe vstřebá živiny a trávicí trakt si mezitím může odpočinout, protože ho nezatěžujete vlákninou. Že povzbudíte svůj imunitní systém, odstraníte z těla toxiny a můžete zhubnout.

Jde o zavádění. Neexistují žádné vědecké důkazy, že výtažky jsou zdravější než šťáva, kterou do těla dostanete při snědení celého ovoce nebo zeleniny.

Naopak pití šťáv může za určitých okolností způsobit problémy.

Jak si můžete vychutnat oblíbenou šťávu z ovoce či ze zeleniny, aniž jste škodili svému zdraví?

Příliš rychle vstřebávání cukru

Mnohé potraviny, jako jsou ovoce, zelenina či rostlinné šťávy, přirozeně obsahují cukry. Cukry ve šťávě se však chovají jinak než ty v celých ovocných plodech či v zelenině.

Pokud je ovoce v celku, cukr je uzavřen uvnitř rostlinných buněk. Do krevního oběhu pronikne až poté, co jednotlivé buňky rozloží trávicí systém. Vstřebávání cukru přitom zpomaluje i jiná rostlinná složka – vláknina.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Portu recenze

Investování je v poslední době stále častěji skloňovaným tématem. Jak s ním začít? Vyzkoušejte pasivní investování s Portu. Jak funguje...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img