Keto dieta: co dosud zjistili vědci o dietě, která pobláznila svět

Redakce doporučuje

BRATISLAVA. Pro mnohé je více než dieta. Tak jako veganství, i ketogenní dieta přerostla ze způsobu stravování na alternativní životní styl či samostatnou subkulturu.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Jedli, co chtěli, ale v časovém limitu. Pacientům se půstem podařilo zhubnout
Čtěte
Zbožňují ji hvězdy jako Halle Berry, influenceri, ale i technologičtí mágové ze Sillicon Valley.

Dieta cíleně snižuje obsah cukru ve stravě, prokazatelně prospívá zdraví. Lidé, kteří přejdou na keto dietu, si pochvalují štíhlejší linii a citelný příliv energie.

Keto životní styl má také kritické a potenciálně nebezpečné slabiny, na které nelze zapomínat.

Hlavní principy keto diety

Ketogenní dieta je plná tuků a naopak obsahuje málo cukrů.

Lidé, kteří dodržují její zásady, získávají ze sacharidů pouze přibližně pět procent svého kalorického příjmu. Kolem patnáct procent přijatých kalorií pochází z bílkovin a až osmdesát procent z tuků.

V praxi to znamená, že mezi vhodné potraviny patří kromě ořechů, avokáda, masa či některé zeleniny například i vajíčka, máslo nebo slanina. Nevhodné jsou větší množství ovoce, pečivo, těstoviny a sladkosti.

Pokud patříte mezi lidi, kteří se snaží hubnout pomocí diet, tyto zásady se vám mohou zdát povědomé. Připomínají totiž Atkinsovu dietu, která byla populární začátkem tisíciletí.

Obě diety, Atkinsova i ketogenní, snižují příjem sacharidů. No, zatímco první sestává z několika fází, na jejichž konci se sacharidy navrátí zpět do vašeho jídelníčku, při keto dietě se jich musíte vzdát natrvalo.

Cílem diety je totiž navození specifického stavu – ketózy.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Portu recenze

Investování je v poslední době stále častěji skloňovaným tématem. Jak s ním začít? Vyzkoušejte pasivní investování s Portu. Jak funguje...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img